top of page

NFT (Non Fungible Tokens) nedir, nasıl çalışır?

NFT nedir, nasıl çalışır? NFT'lerimizi nasıl satabiliriz?Non-Fungible Token, benzeri olmayan değiştirelemez token anlamına geliyor. NFT’ler, kripto para birimlerinin aksine birbirleriyle takas edilemiyor. Çünkü her değiştirilemez token, dijital para birimlerinin aksine birbirinden farklı. Genellikle Ethereum altyapısındaki bu dijital varlıklar, ERC-721 ve ERC-1155 standartlarına göre oluşturuluyorlar.


NFT nasıl çalışır?

NFT'ler, işlemleri kaydeden dağıtılmış bir kamu defteri olan Blockchain’e (Blok Zinciri) eklenir. Kripto paralara ilginiz varsa ve biraz araştırma yaptıysanız, Blockchain hakkında bilginiz vardır. Blockchain hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

NFT'ler tipik olarak Ethereum blok zincirinde tutulur, ancak diğer blok zincirleri de onları destekler


NFT'ler ne için kullanılır?

Blockchain teknolojisi ve NFT'ler, sanatçılara ve içerik oluşturuculara para kazanmaları için eşsiz bir fırsat sunuyor. Örneğin, sanatçılar artık eserlerini satmak için galerilere veya müzayede evlerine güvenmek zorunda değiller. Bunun yerine, sanatçı bunu doğrudan tüketiciye bir NFT olarak satabilir ve bu da onların daha fazla kâr elde etmelerini sağlar. Buna ek olarak, sanatçılar telif ücretlerinde programlayabilirler, böylece eserleri yeni bir sahibine satıldığında bir satış yüzdesi alırlar. Bu çekici bir özelliktir, çünkü sanatçılar genellikle eserleri ilk kez satıldıktan sonra gelecekteki gelirleri almazlar.


NFT'lerle para kazanmanın tek yolu sanat değil. Charmin ve Taco Bell gibi markalar, yardım için para toplamak amacıyla NFT’lerini açık artırmaya çıkardı.


Nelerin NFT'si yapılabilir?

Sorunun cevabı sizin yaratıcılığınıza bağlıdır. Dünyada NFT’leri oluşturulan, bazı soyut ve somut örnekler vereceğim.


Sanat (Resim, Kitap vs)

GIF'ler

Videolar ve önemli spor olayları

Koleksiyon

Sanal avatarlar ve video oyun karakterleri

Müzik

Tweetler bile sayılır. Twitter'ın kurucu ortağı Jack Dorsey, ilk tweet'ini NFT olarak 3 milyon dolara yakın bir bedele sattı.NFT'leri nasıl satabilirim veya satın alabilirim?


İlk olarak, NFT'leri ve kripto para birimlerini saklamanıza izin veren bir dijital cüzdan edinmeniz gerekecek. Örnek: MetaMask. NFT sağlayıcınızın hangi para birimlerini kabul ettiğine bağlı olarak, muhtemelen Ether gibi bir kripto para birimi satın almanız gerekecektir.

Seçenekleri araştırırken ücretleri göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz. Çoğu borsa, kripto satın aldığınızda komisyon ücreti almaktadır.


Popüler NFT pazar yerleri;

  1. OpenSea.io

  2. Foundation

  3. Rarible

  4. Superrare

  5. Foundation

  6. Nifty Gateway

Bana Ulaşın

  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge
  • Beyaz Instagram Simge

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!

bottom of page