top of page

Blockchain (Blok Zinciri) nedir, nasıl çalışır?

Blockchain; Bir bilgisayar ağının düğümleri arasında paylaşılan dağıtılmış bir veritabanıdır. Blockchain, güven ve değişmezlik sunan merkezi olmayan sistem olarak da tanımlanabilir.Blockchain (Blok Zinciri) Nedir?


Blockchain, birden fazla katılımcı tarafından yönetilen merkezi olmayan veritabanıdır, Son dönemlerin en popüler konuları arasındaki kripto para ile karşımıza çıkan bu terim, hacklenmesi imkansıza yakın bir bilgi kaydetme sistemidir. Blockchain’de yer alan verileri herkes görüntüleyebilir ancak üzerinde değişiklik yapamaz. Bu işlemlerin kime ait olduğu, ne zaman yapıldığı gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz


Blockcahin (Blok Zinciri) nasıl çalışır?


Blockchain aslında, tüm bilgisayar sistemleri ağı boyunca çoğaltılan ve dağıtılan işlemlerin dijital bir defteridir. Zincirdeki her blok bir dizi işlem içerir ve blok zincirinde her yeni işlem gerçekleştiğinde, her katılımcının defterine bu işlemin bir kaydı eklenir.


Zincirdeki bir blok değiştirilirse, kurcalanmış olduğu hemen anlaşılır. Bilgisayar korsanları bir blok zinciri sistemini bozmak isterlerse, zincirin tüm dağıtılmış sürümlerinde zincirdeki her bloğu değiştirmeleri gerekir. Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirleri, zincire bloklar eklendikçe sürekli ve sürekli olarak büyüyor ve bu da defterin güvenliğini önemli ölçüde artırıyor.


Blockchain teknolojisinde kimlik; bütün ağların tanıdığı kullanıcı kimlik numarası şeklinde oluşturulmaktadır. Böylece kullanıcı adı, soyadı gibi kişisel bilgileri kullanmak yerine tüm işlemler bu kimlik numarası ile yapılır. Burada yapılan işlemler, kullanıcının sistemindeki matematiksel hesaplamalar, yani hash fonksiyonları ile şifrelenerek zincir üzerine kayıt edilir.


Bana Ulaşın

  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge
  • Beyaz Instagram Simge

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!

bottom of page