top of page

Ötegezegende Manyetik Alan Tespit Edildi.

Keşfedilen manyetik alan, yaşam ihtimalini akıllara getiriyor.

Hubble Uzay Teleskobundan önemli bir keşif. Güneş sistemi dışında bulunan bir ötegezegende ilk defa manyetik alan keşfedildi. Bu durum, olası yaşam ihtimalini akıllara getirdi.


Uluslararası bir gökbilimci ekibi, güneş sistemimizin dışındaki bir gezegende bir manyetik alanın imzasını keşfetmek için Hubble Uzay Teleskobu’ndan gelen verileri kullandı. Nature Astronomy dergisindeki bir makalede açıklanan bulgu, böyle bir özelliğin bir ötegezegende ilk kez görüldüğünü gösteriyor.


Manyetik alanlar, gezegen atmosferinin korunmasında oldukça önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle dış gezegenlerin manyetik alanlarını tespit etme yeteneği, bu yabancı dünyaların neye benzediğini daha iyi anlamak adına önemli bir adım.


ABD’deki Arizona Üniversitesi öncülüğünde yürütülen çalışmada gökbilimci ekibi, gezegenimizden 123 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve yaklaşık Neptün büyüklüğünde bir gezegen olan HAT-P-11b ötegezegenini gözlemlemek için Hubble’ı kullandı. Uzay teleskobu ile yapılan gözlemler ultraviyole ışık spektrumunda gerçekleştirildi.


Hubble, manyetosfer olarak bilinen gezegeni çevreleyen karbon iyonları (manyetik alanlarla etkileşime giren yüklü parçacıklar) tespit etti. Manyetosfer, bir gök cismi (Dünya gibi) etrafındaki, cismin ev sahibi yıldızı tarafından yayılan güneş rüzgarıyla etkileşimi sonucu oluşan bölge şeklinde tanımlanıyor.


Gilda Ballester “Hubble Uzay Teleskobu ile testip edilen manyetik alan yaşam arayışı adına heyecan verici bir başlangıç”

Yapılan keşif ile, ötegezegenlerde yaşam olasılığı daha da artmış durumda. Araştırmacılara göre güneş sistemimizdeki tüm gezegenler ve uydular kendi manyetik alanlarına sahip değil. Aynı zamanda manyetik alanlar ile bir gezegenin yaşanabilirliği arasındaki bağlantının daha fazla araştırılmaya ihtiyacı var.


Ballester’a göre HAT-P-11b gezegeni ile yapılan keşif oldukça heyecan verici. Bu sayede farklı ötegezegenlerde de bu tarz gözlemler yapılarak, hem dünya dışı yaşam olasılığı hem de farklı gezegenlerde koloni kurma olasılığı uzak bir gelecekte de olsa mümkün.


Manyetik alan keşfi yaşam ihtimali için yeterli mi?

HAT-P-11b her ne kadar manyetik alanı ile Dünya’ya benzeşiyor olsa da, kütlesi ve yıldızına yakınlığı nedeniyle yaşanması pek de mümkün bir gezegen gibi gözükmüyor.


Gezegenimize kıyasla yıldızına 20 kat daha yakın olan HAT-P-11b’nin üst atmosferi oldukça sıcak ve neredeyse “kaynar” seviyede. Bu nedenle yaşama elverişli bir gezegen olma olasılığı ortadan kalkıyor.

Bana Ulaşın

  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge
  • Beyaz Instagram Simge

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!

bottom of page